O czym trzeba pamiętać, decydując się na sprowadzenie zwłok z zagranicy?
Śmierć ukochanej osoby zawsze generuje nieprzyjemne emocje. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wtenczas, kiedy tak właściwie do zgonu dochodzi poza Polską. Zdecydowana większość ludzi decyduje się wtenczas na sprowadzenie ciała do kraju. Nie ma wobec tego nic podejrzanego w tym, iż pojawiają się zapytania dotyczące tego, jakim sposobem wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jaki środek transportu może być wykorzystany do przewozu zwłok?

Aktualne przepisy dopuszczają transport zwłok rozmaitymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu używa się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Sumpt przewozu zwłok jest w obszernej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. Zdarza się jednakże, że tańsza alternatywa nie wstępuje w grę. Jeśli w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, problem nie jest nazbyt duży. Bliska odległość powoduje, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, jakie zezwala ograniczyć wydatki jest klasyczny karawan.

Co jest wymagane do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

By sprowadzenie zwłok z zagranicy było dopuszczalne, wypada dopełnić paru formalności. Niezbędna jest zgoda starosty. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pochowane. Do wydania zgody przez starostę dochodzi po porozumieniu z kontrolerem sanitarnym. Niezbędne jest również zaświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Wolno je zdobyć dopiero wtedy, kiedy konsulowi zostanie zaprezentowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak również poświadczenia są wydawane wtenczas, kiedy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O dokumenty mogą ubiegać się także krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a też powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na terenie Polski.
Jeśli zgon zaszedł w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub ewentualnie wścieklizną – dokumenty mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku zwłoki będzie wolno sprowadzić do Polski dopiero po upływie dwóch lat.

Z jakiego powodu wsparcie profesjonalnej firmy oferującej transport zwłok z zagranicy to porządny wybór?

Bez względu od tego, czy w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, trafnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zaświadczające usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w dopełnieniu wszystkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty należy uzyskać, żeby sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. W wypadku transportu samochodowego zatroszczy się o pojazd spełniające wszelkie obowiązujące wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych kłopotów. To najlepszy sposób na to, żeby nie potęgować stresu, który i tak pojawia się z związku ze śmiercią bliskiej osoby.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post