Ochrona przed kleszczami jest niezwykle istotna nie tylko wiosną i latem, ale także i jesienią i zimą. Co prawda, kleszcze uaktywniają się zwłaszcza wiosną, kiedy ustąpią zimowe mrozy. Nie prawdą jest, że kleszcze żyją tylko gdy na zewnątrz jest ciepło. Kleszcze przeżyją w temperaturze powyżej siedmiu stopni Celsjusza. Odpowiedzialny opiekun psa zaopatrzy się w specjalne preparaty przeciwko kleszczom, które nakłada się na kark psa. Dla Bobo wybrałam jednak wygodną obrożę obrożę przeciw pchłom i kleszczom foresto marki Bayer. Obroża zwiera wiele składników wykazujących skuteczność roztoczobójczą. Foresto zabija kleszcze (Ixodes ricinus, Rhipicephalus turanicus), a także je odstrasza (uniemożliwia żerowaniu pasożytów) i działa przez okres 7- 8 miesięcy.

Gdzie jest największe zagrożenie kleszczami?

Wielu ludzi nadal myśli, że kleszcze żyją tylko w wysokich trawach i leśnych paprociach. Niestety nie są to jedyne miejsca bytowania tych pasożytów. Nawet wybierając się na krótki spacer z pupilem do parku istnieje zagrożenie obecności kleszczy. Również we własnym ogródku piesek może wrócić z pasażerem na gapę. Nie oznacza to, że mamy zamknąć się w domu i przestać wychodzić na spacery z psem. W pierwszej kolejności trzeba po powrocie ze spaceru przejrzeć skórę psa, zwłaszcza w pachwinach, na karku, za uszami, z tyłu pod ogonem. W razie, gdybyśmy znaleźli kleszcza, trzeba go jak najszybciej usunąć. Jeśli nie mamy doświadczenia w usuwaniu kleszczy, zabierzmy pieska do weterynarza, który wprawnie usunie kleszcza. Można również samemu delikatnie wykręcić kleszcze pęsetą lub specjalnymi szczypcami. Po usunięciu nieprzyjaciela ze skóry naszego pieska należy go bacznie obserwować, czy pupil nie ma dziwnych objawów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>